Oscillococcinum

Grypa i przeziębienie.
6 najczęściej zadawanych pytań

Czym różni się grypa od przeziębienia?

Grypa to ostra infekcja wirusowa wywołana przez wirus Influenzae A, B lub C (rzadziej), który sieje spustoszenie szczególnie w grudniu i w styczniu. Mówimy o grypie sezonowej, ponieważ wirus podlega mutacji każdego roku.

Przeziębienie jest to infekcja wywołana przez wirusy paragrypowe, wirusy RSV (Respiratory Syncytial Virus), adenowirusy i rinowirusy. Jesienią i w sezonie zimowym możemy mieć kontakt z wieloma wirusami sezonowymi. Stan grypowy przebiega z mniejszym nasileniem niż grypa, ale towarzyszą mu podobne objawy kliniczne: gorączka, uczucie zmęczenia, bóle mięśniowe, bóle głowy. Przeziębienie u dorosłych jest dość dobrze tolerowane przez organizm, choć obniża sprawność pacjenta.

Grypa i przeziębienie. 6 najczęściej zadawanych pytań

 

Artykuł

Gorączka, bóle mięśni, zmęczenie, bóle głowy... co można zrobić?

Objawy przeziębienia są powszechnie znane i łatwe do rozpoznania: należy do nich gorączka, bóle mięśni i stawów, silne zmęczenie, bóle głowy, niekiedy wysięk z nosa i kaszel (często suchy). Po wystąpieniu objawów klinicznych zaleca się konsultację z lekarzem, który przepisze odpowiednie leczenie. Zwykła grypa bez komplikacji, podobnie jak przeziębienie są najczęściej łatwe do wyleczenia.


Artykuł

Jak długo osoba chora może zarażać?

Od momentu wystąpienia objawów osoba dorosła może zarażać przez 3 do 5 dni*1 ; dziecko – do 7 dni.


Artykuł

Co oznacza określenie: wirus H1N1 lub H3N1?

Otoczkę wirusa grypy tworzą różne rodzaje białek oznaczone literą H dla hemaglutyniny i N dla neuraminidazy. Wirus przybiera każdego roku inną formę, będącą kombinacją 15 typów białek H i 9 typów białek N. Gdy typ 1 hemaglutyniny spotyka się z typem 1 neuraminidazy, powstaje wirus H1N1, o którym było tak głośno w 2009 r. Tak więc możemy się spotkać z wirusami typu H5N1, H3N2, itd…


Artykuł

Czy w leczeniu grypy powinno się stosować antybiotyki?

Nie, ponieważ grypa sezonowa jest chorobą wirusową. Jako taka nie powinna więc być leczona antybiotykami. Natomiast zdarzają się komplikacje wywołane przez bakterie (pneumokoki, stafilokoki itp.). Chory jest wtedy zagrożony infekcją płuc, zapaleniem oskrzeli, zapaleniem ucha… W tych konkretnych przypadkach zastosowanie antybiotyków jest konieczne w celu wyeliminowania bakterii oraz powrotu chorego do zdrowia.


Artykuł

Czy homeopatia może być użyteczna?

Wbrew powszechnej opinii nie istnieje szczepionka homeopatyczna. Leki homeopatyczne mogą stanowić interesujące rozwiązanie w przypadku grypy lub przeziębienia. Lekarz lub farmaceuta mogą przepisać leki dostosowane do potrzeb pacjenta w zależności od opisanych przez niego objawów. Poproś o poradę lekarza lub farmaceutę.

Bibliografia

*1Ameli santé

http://www.ameli-sante.fr/grippe-saisonniere.html

Zobacz także

Quiz: Czy jesteś przygotowany (a) do zimy?

Czy dobrze znasz zasady higieny i inne proste metody do codziennego stosowania, dzięki którym można ...